Chciałbyś uzyskać prawo jazdy kat. C lub C+E? Posiadanie prawa jazdy kat. C, a szczególnie C+E daje szersze możliwości zatrudnienia. Kierowca zawodowy może liczyć na pracę w firmach, które zajmują się transportem drogowym. Podstawą jest odbycie kursu w ośrodku szkolenia kierowców oraz zdanie egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Aby przystąpić do kursu prawa jazdy na samochody ciężarowe musisz mieć uprawnienia do kierowania pojazdem osobowym, czyli popularne prawo jazdy kat. B.
Aby uzyskać prawo jazdy kat. C+E powinieneś wcześniej odbyć kurs i otrzymać prawo jazdy kat. C. Jednak niektóre szkoły jazdy oferują możliwość odbycia kursu kat. C oraz C+E jednocześnie. Dokładnie zapoznaj się z ofertą szkoły, którą wybrałeś. Być może mógłbyś uzyskać uprawnienia na kierowcę kat. C+E znacznie szybciej.
Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C, C+E?
W pierwszej kolejności wykonaj badania psychologiczne oraz lekarskie. W 2014 roku zmieniły się przepisy i przed przystąpieniem do kursu jazdy, musisz wykonać wszystkie badania. Szukasz badań psychologicznych dla kierowców w Poznaniu? Zadzwoń do nas Pracownia Psychologiczna Medical w Poznaniu, psychotesty Poznań. (psychotesty-medical.pl). Gdy uzyskasz stosowne orzeczenia i przygotujesz wszystkie dokumenty udaj się do wydziału komunikacji, aby pobrać PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Dokładne informacje czego potrzebujesz, aby uzyskać indywidualny numer kandydata na kierowcę (PKK) znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Poznań. Sięgnij po sprawdzone informacje —> Wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) /Wydanie prawa jazdy po egzaminie – bip.poznan.pl
Badanie psychologiczne kandydata na kierowcę kat. C, C+E
Badania psychologiczne należy wykonać w rejestrowanej pracowni psychologicznej, która zatrudnia uprawnionego psychologa transportu. Ewidencja psychologów uprawnionych do badań kierowców prowadzona jest przez marszałka województwa. Badanie psychologiczne kandydata na kierowcę kat. C, C+E może potrwać od 45 minut do 1,5 godziny. Wszystko zależy od kondycji psychofizycznej osoby badanej, jej tempa pracy oraz wyników jakie uzyskuje. Zdarza się, że psycholog decyduje się na przedłużenie badania, aby podjąć możliwie jak najlepszą decyzję i wydać stosowne orzeczenie. Badanie kończy się uzyskaniem orzeczenia psychologicznego na podstawie art. 82 ust. 1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami.
Co powinno znaleźć się na orzeczeniu psychologicznym kandydata na kierowcę danej kategorii?
Na dokumencie powinna widnieć poprawnie zaznaczona podstawa prawna. W przypadku kandydata na kierowcę zwróć uwagę, aby był to art. 82 ust. 1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Jak powinien wyglądać taki dokument?
Na orzeczeniu powinno znaleźć się stwierdzenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem z zakresie danej kategorii. Sprawdź czy kategoria prawa jazdy, którą chcesz uzyskać została poprawnie zaznaczona.
Na orzeczeniu psychologicznym powinny również znaleźć się twoje aktualne dane, termin ważności orzeczenia psychologicznego oraz pieczątka pracowni psychologicznej i uprawnionego psychologa, który wykonał badanie.
Gdy masz już numer PKK...
Masz już swój indywidualny numer PKK? Z numerem PKK udaj się do ośrodka szkolenia kierowców i rozpocznij kurs na prawo jazdy wymarzonej kategorii. Kurs na kierowcę kat. C podzielony jest na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia teoretyczne obejmują 20 h szkoleniowych i dotyczą zasad poruszania się w ruchu drogowym, budowy pojazdu oraz zagrożeń, jakie mogą spotkać nas na drodze. Na część praktyczną przeznaczono 30 godzin. Obejmuje ona jazdy po placu manewrowym oraz jazdy w ruchu drogowym. Odbycie kursu na prawo jazdy kat. C i zdanie egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym, daje możliwość zapisania się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
Czy można nie zdać psychotestów?
W wyniku zebranych danych z wywiadu i uzyskanych wyników może zdarzyć się, że otrzymasz negatywne orzeczenie psychologiczne. Na takim orzeczeniu widnieje zapis „istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kat…”
Co zrobić, jeśli nie zdałeś? Przysługuje Ci prawo do odwołania od decyzji uprawnionego psychologa. Na odwołanie masz 14 dni. Możesz je złożyć u psychologa, który wykonał badanie, zaraz po otrzymaniu decyzji negatywnej. Więcej informacji co zrobić, gdy nie zdałeś psychotestów znajdziesz tutaj —> Co robić, gdy uzyskało się negatywne orzeczenie psychologiczne? – Psychotesty Medical (psychotesty-medical.pl).