Większość osób pierwszy raz skierowanych na badanie zastanawia się jak przebiegają psychotesty w ramach medycyny pracy. W tym krótkim artykule postaram się krótko wyjaśnić czym jest i na czym polega badanie psychotechniczne. Wpis ten dotyczy osób, które na skierowaniu od pracodawcy mają takie czynniki ryzyka pracy jak: praca wymagająca sprawności psychoruchowej, kierowanie autem służbowym kat. B, obsługa maszyn typu wózki widłowe, suwnice, maszyny w ruchu itp. Z takim skierowaniem orzecznik może skierować Cię na badanie psychotechniczne.
Psychotesty w badaniach medycyny pracy – co badamy?
Badanie psychotechniczne dla osób, które używają auta kat. B w celach służbowych oraz operatorów maszyn i osób wykonujących prace sprawnościowe najczęściej polega na sprawdzeniu, czy sprawność psychomotoryczna oraz procesy poznawcze (procesy uwagi i spostrzegania) są w normie. Dla kierowców samochodów służbowych kat. B dodatkowo wykonuje się badanie widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie. Czasami zamiast terminu sprawność psychomotoryczna używa się stwierdzenia sprawność psychoruchowa. Co kryje się pod tym pojęciem?
Co to jest sprawność psychomotoryczna?
Badanie sprawności psychomotorycznej składa się najczęściej z takich elementów jak:
1. badanie czasu reakcji – czyli badanie jak szybko reagujesz na określony bodziec. W tym badaniu psycholog poprosi Cię, aby naciskać określone przyciski, gdy zobaczysz światło lub usłyszysz dźwięk. Przykładowo, gdy zobaczysz czerwone światło na wyświetlaczu reagujesz lewą ręką i naciskasz jak najszybciej lewy przycisk. Gdy zobaczysz zielone światło naciskasz prawą nogą prawy pedał. Jest to badanie czasu reakcji złożonej. Badanie czasu reakcji prostej polega na naciskaniu jak najszybciej tylko jednego przycisku niezależnie od tego co pojawia się na wyświetlaczu.
2. badanie koordynacjo wzrokowo ruchowej – czyli sprawdzenie jak wykonujesz czynności wymagające jednoczesnego użycia oczu i rąk. Innymi słowy sprawdzamy jak łączysz informacje pochodzące ze zmysłu wzroku i wykorzystujesz je do celowego planowania ruchu rąk. Badanie najczęściej wykonuje się za pomocą takiej aparatury jak aparat Piórkowskiego lub aparat krzyżowy. Zadanie to wymaga naciskania podświetlonych przycisków na aparaturze (może być prowadzone pod presją czasu).
Badanie uwagi i spostrzegania w badaniach psychotechnicznych
Badanie uwagi i spostrzegania polega na sprawdzeniu na ile potrafisz skoncentrować się na zadaniu, czy jesteś podatny na rozproszenie, jak szybko spostrzegasz i przeszukujesz pole percepcyjne, jak wypada Twoja podzielność uwagi. Najczęściej do badania uwagi i spostrzegania wykorzystuje się Test Tablic Poppelreutera. Test składa się z okienek, w których umieszczono dwie liczby. Jedną w środku okienka, drugą w prawym, dolnym rogu. Zadanie wymaga wyszukiwaniu na tablicy określonych liczb w kolejności rosnącej i zapisywania na kartce liczb znajdującej się w dolnym rogu okienka. Sprawdzamy ilość poprawnie zapisanych liczb w przeznaczonym na to czasie, liczbę błędów oraz pominięć.
Dodatkowe badanie w medycynie pracy dla kierowców – widzenie po zmierzchu i wrażliwość na olśnienie
- Badanie widzenia po zmierzchu i wrażliwości na olśnienie, które często potocznie nazywane jest „badaniem w ciemni”. Zalecam, aby zabrać ze sobą dobrze dobrane okulary.
- 1. Badanie widzenia zmierzchowego (widzenia w mroku) polega na określeniu minimalnego progu wrażliwości zmysłowej. W pierwszej kolejności będziesz musiał przejść proces adaptacji do ciemności, czyli pozostaniesz na chwilę w ciemnym pomieszczeniu (najczęściej kilka minut). Po adaptacji zostaniesz poproszony o określenie położenia przerwy w pierścieniu, który stopniowo staje się coraz jaśniejszy. Sprawdzamy jak szybko jesteś w stanie rozpoznać, gdzie znajduje się przerwa.
- 2. Badanie wrażliwości na olśnienie polega początkowo na naświetleniu oku przez kilka do kilkunastu sekund. Następnie zostaniesz proszony o jak najszybsze możliwe rozpoznanie kształtu, który wyświetla się na małym ekranie. Sprawdzamy, jak szybko jesteś w stanie rozpoznać kształt po naświetleniu oka.
U nas zrobisz psychotesty w badaniach medycyny pracy. Umów się na wizytę 797 313 066 i zobacz wskazówki dojazdu → Pracownia Psychologiczna Medical w Poznaniu, psychotesty Poznań. (psychotesty-medical.pl)